تبلیغات
5mmmmm is awesome!
ابزار و قالب وبلاگبیست تولز

گوگل پلاس

خدمات وبلاگ نویسان گروه شماره ی4 وبلاگ گروهی شماره ی 4 - چند چیز در مورد سرعت دایناسور ها

وبلاگ گروهی شماره ی 4
 

تمامی فایل های گروه شماره ی4 به خاطر شما zip نشد
 

كد تقویم

نوشته شده در تاریخ جمعه 18 فروردین 1391 توسط محمد مهدی امام زاده
چند چیز در مورد سرعت دایناسور ها

چند چیز در مورد سرعت دایناسور ها

شکل، اندازه و سرعت یک دایناسور، به شیوه‌ى زندگى آن مربوط می‌شود. دایناسورهاى گوشت‌خوار باید تند می‌دویدند تا بتوانند شکار را بی‌درنگ به دندان بگیرند. آن‌ها روى پاهاى عقبى قدرتمندشان می‌دویدند و از دمشان براى حفظ تعادل استفاده می‌کردند.

اما دایناسورهاى گیاه‌خوار، که پیکر بزرگى داشتند، نمی‌توانستند تند بدوند. آن‌ها نیاز نداشتند جانور دیگرى را شکار کنند و پیکر بسیار بزرگشان نیز باعث می‌شد هر جانورى نتواند آن‌ها را شکار کند. بیایید درباره‌ى سرعت دایناسورها بیش‌تر بیاموزیم.

سرعت یک دایناسور را چگونه اندازه می‌گیرند؟

پژوهشگرانى که درباره دایناسورها پژوهش می‌کنند، سرعت آن‌ها را از فاصله‌ى بین جاپا‌هاى فسیل شده‌ى آن‌ها و طول پاهای‌ آن‌ها به دست می‌آورند. هرچه فاصله‌ى بین جاپاهاى یک دایناسور بیش‌تر باشد، آن دایناسور تندتر حرکت می‌کرده است. اگر جاپا‌ها به هم نزدیک باشند، به احتمال زیاد آن دایناسور کند حرکت می‌کرده است.

کدام دایناسور از همه تندتربوده است؟

دایناسورهاى شترمرغ‌مانند، که استراتیومیموس نام دارند، تندترین بودند.آن‌‌ها پوشش زره‌مانند و شاخ‌هاى حفاظتى نداشتند و بنابراین باید تند مى دویدند و فرار می‌کردند تا جان خود را از دست ندهند. آن‌ها به تندى اسب مسابقه بودند و سرعت شان به بیش از 50 کیلومتر در ساعت می‌رسید.

کدام دایناسور از همه کندتربوده است؟

دایناسورى مانند براکیوسوروس از همه کندتر بودند.آن‌‌ها بیش از 50 تُن وزن داشتند؛ یعنى آن‌قدر سنگین بودند که نمی‌توانستند بدوند. بنایراین، با سرعت 10 کیلومتر بر ساعت گام برمی‌داشتند. برخلاف دایناسورهاى کوچک، این دایناسورها آن‌قدر بزرگ بودند که نمى توانستند روى پاهاى عقبى خود بایستند.

جاپاى دایناسورها به ما چه می‌گوید؟

جاپاهاى فسیل شده‌ى دایناسورها به ما مى گویند که دایناسورها چگونه حرکت می‌کردند. برخى مانند ایگوانودون‌ها، روى هر چهار پا راه می‌رفتند، اما روى پاهاى عقبى نیز می‌توانستند بدوند. جاپاهاى بزرگ سه بخشى دایناسورى به نام مگالوسوروس نشان می‌دهد که گوشت‌خوار بوده و همیشه روى پاهاى عقبى راه می‌رفته است.

 

دایناسورها با چه سرعتى جابه‌جا می‌شدند؟

دایناسورها درست مانند جانوران امروزى با سرعت‌هاى متفاوت جابه‌جا می‌شدند. دایناسورى به نام  تیرانوسوروس با سرعت 16 کیلومتر بر ساعت راه می‌رفت، اما در هنگام خطر با سرعت بیش‌ترى می‌دوید. هایپسیلوفودون یکى از سریع ترین دایناسورها بود. این دایناسور گیاه‌خوار می‌توانست با سرعتى بیش از 50 کیلومتر بر ساعت از دست دشمنان خود فرار کند.

 آپاتوسوروس که وزن آن به بیش از 40 تُن می‌رسید (یعنى به اندازه هفت فیل) با سرعت 10 تا 16 کیلومتر بر ساعت گام برمی‌داشت. اگر این دایناسور تلاش می‌کرد که بدود، پاهایش می‌شکست.

ترایسراتوپس، که به اندازه‌ى پنج کرگدن وزن داشت، مى توانست مانند کرگدن‌ها با سرعت 25 کیلومتر بر ساعت بدود. شکارچیان اندکى خطر حمله به این دایناسور را به جان می‌خریدند .

طبقه بندی: زیست شناسی، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


این صفحه را به اشتراک بگذارید
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

تماس با ماتمامی حقوق این وبلاگ متعلق به وبلاگ گروهی شماره ی 4 محفوظ است | طراحی : وبلاگ گروهی شماره ی 4
 , خدمات وبلاگ نویسان وبلاگ گروهی شماره ی 4

mouse code

كد ماوس

looking just for you!
ابزار و قالب وبلاگبیست تولز

گوگل پلاس